SON SENE AÇIK LİSEYE GEÇMEK MANTIKLI MI?Bu yazımda daha 12. Sınıfa gelmeden düşünmeye başlanılan bir konuya değineceğim. Farklı farklı okullarda eğitim alıyoruz ve farklı şekillerde eğitimler görüyoruz. Maalesef ki aldığımız eğitimlerin kalitesi her zaman yüksek olmuyor bu durum da birçok öğrenciyi açık öğretime geçmeye yönlendiriyor. Çoğu öğrenci için bu doğru bir tercih olsada bazı öğrenciler için durum tam tersi oluyor. Peki bu tercihin doğru olmasının ölçütü nedir? Neye göre doğru neye göre yanlış bu tercih? 
Açığa geçen öğrenci kendi düzenini disiplini sağlayabiliyorsa gerektiği gibi ders çalışıp sınava hazırlanıyorsa bu onun için doğru bir tercihtir ama açığa geçip evde sürekli boşa zaman geçiriyorsa onun için bu tercihin hiç bir faydası olmadığı gibi zararı da vardır. Okula giderseniz konulardan geri kalma sorunu yaşamazsınız ve evde boşa harcadığınız vakti okulda değerlendirebilirsiniz.

Evde düzeninizi kurarsanız açık öğretime geçmek size daha çok fayda sağlayacaktır ama bir gün çalışıp bir gün çalışmamak ya da günde en fazla 1 saat çalışmak sizi hiçbir yere götürmez aksine rakiplerinizden daha da geriye düşersiniz. Unutmayın ki bu sınava 3 milyona yakın insan giriyor ve güncel olarak baraj puanı kalktığı için sınava kayıt yaptıranların sayısı her sene daha da artacaktır. Artık sınavın ciddiyetine varmalı ve doğru kararı vermelisiniz. Açık öğretime geçmek için senenin başında karar vermeniz en mantıklısı. 

Açığa geçip dershaneye kayıt yaptırmak iyi bir fikir olabilir fakat bu gideceğiniz dershanenin kalitesine bağlı bir durum. Birçok dershane ödeme yapıldıktan sonra dersleri salıyorlar ve gerektiği gibi eğitim vermiyorlar. Bu yüzden dershane seçiminde çok dikkatli davranın. Kayıt yaptırırken konuştuğunuz insanlar sizden çok kendi menfaatlerini düşündükleri için sizin gözünü boyayıp kayıt yaptırmanızı sağlayacaklardır. Daha sonrası ise hüsran boşa geçen vakit, boşa giden para. Gerekirse deneme derslerine girin sorun soruşturun ve ona göre karar verin yoksa sonrasında çok pişman olursunuz. 

Dershane yerine youtube hocalarından konuyu dinleyip test çözerekte sınava hazırlayabilirsiniz. Kötü bir dershaneye gitmektense açıp youtubeden istediğiniz hocadan konuyu dinleyip daha verimli vakit geçirmiş olursunuz hem. Ayrıca dershaneye de sadece deneme kulübü için kayıt yaptırıp bir deneme düzeni oluşturabilirsiniz. Deneme yapmak eksiklerimizi görmede size fayda sağlayacak ve netlerinizin artışında etkili olacaktır. Sınav senesi boyunca bol bol deneme çözmeyi ve bunların analizini yapmayı unutmayın. 

Diyeceğim o ki verdiğiniz en ufak bir karar bile hayatınızı etkileyecektir. Güzelce düşünüp taşınmadan karar vermeyin. İyi Çalışmalar dilerim.


Bu yazımın burada sonuna geliyorum çikilatalar. Diğer yayınlarıma göz atmayı unutmayın. Blogumu arkadaşlarınızla paylaşıp, yorum yapıp, beni takip ederek bana destek olursanız çok sevinirim
Mutlu kalın, takipte kalın;) ❤

Yorumlar

Yorum Gönder